Steve Jobs “Harika şeyler bir kişi tarafından yapılmaz.”

Posted on
Steve Jobs unutulmayan sözleri

“İş hayatında harika şeyler asla bir kişi tarafından yapılmaz. Bir grup insan tarafından yapılır”

Apple ile tüm dünyaya adını duyuran Steve Jobs, çok başarılı bir tüketici elektroniği üreticisinden çok daha fazlası hatta yeni dünyayı yaratan dahi diyebiliriz.

Macworld’te yapılan tanıtımlarda ve Stanford’ta ve başka yerlerde yaptığı unutulmaz açılış konuşmalarında Jobs ardından gelecekler için onlarca yıl faydalı olacak bilgiler ve görüşler paylaştı.
İşte söylediklerinin arasından en iyileri:

Hayatı film olan Steve Jobs, sözleri ile de hala hafızalardaki yerini koruyor.

1. “Geçen 33 sene boyunca her sabah aynaya baktım ve kendime: Eğer bugün hayatımın son günü olsaydı, bugün yapmak üzere olduğum şeyi yapar mıydım?’ diye sordum ve birkaç gün üst üste cevap hayır olduğunda bir şeylerin değişmesi gerektiğini anladım.”

2. “İleriye bakarken noktaları birleştiremezsiniz; sadece geriye bakarken noktaları birleştirebilirsiniz. Bu yüzden noktaların bir şekilde geleceğinizde birleşeceğine güvenmelisiniz. Ne olursa olsun bir şeylere güvenmek zorundasınız — içgüdülerinize, kaderinize, hayata, karmaya. Bu yaklaşım beni asla yüz üstü bırakmadı ve hayatımda büyük değişikliklere neden oldu.”

3. “Odaklanmak tamamen hayır demeyi bilmekten geçer.” Bu önemli bir görüştür çünkü hayır dediğiniz şey ileride kariyeriniz için evet dediğiniz şeylerden daha da önemli olabilir. Her şeye evet demeye hazırızdır aslında. Her fırsat, her yeni iş, yeni proje ya da yeni ortaklık ilgilenmeye değer gibi görünür. Fakat gerçek başarı hayır dememiz gereken şeyleri tanımlayabilmekten gelir. İlk alıntıyı unutmayın — Bu gezegendeki zamanımız sınırlı, çalışma saatlerimiz ve kaynaklarımız daha da kısıtlı. Bunları akıllıca kullanmak konusunda dikkatli olmak kariyerinize başka hiçbir şeyin veremeyeceği faydayı sağlar.

4. “Başarılı olan insanlar genellikle sevdikleri işi yapanlardır ki böylece işler kötüye gittiğinde işlerine devam edebilirler. Sevdikleri işi yapmayanlar istifa ederler — çünkü akılları başlarındadır.”

5. “Bence bir şeyler yaptığınız zaman, yaptığınız o şey sonunda iyi bir şey olursa, bundan sonra başka güzel bir şey yapmalısınız. Aynı şeyle gereğinden fazla uğraşmamalısınız. Sadece sırada neyin olduğuna karar verin.” 

6. “İş dünyasında harika şeyler asla bir kişi tarafından yapılmamıştır. Bunlar her zaman bir ekip tarafından yapılmıştır.”

7. “İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını dolduracak ve bununla gerçekten tatmin olabilmek için gerçekten harika olduğuna inandığınız işi yapmalısınız. Ve harika bir iş yapmanın tek yolu sevdiğiniz şeyi yapmaktan geçer. Eğer henüz onu bulamadıysanız, aramaya devam edin. Hemen razı olmayın. Kalple ilgili tüm konularda olduğu gibi, onu bulduğunuzda bunu anlarsınız.” 

8. “Bazen hayat kafanıza bir tuğla ile vurur. Hemen vazgeçmeyin.” 

9. “Öleceğini hatırlamak, kaybedecek bir şeylerin olduğunu düşündüren tuzaktan kurtulmanın en kolay yoludur. Zaten çıplaksın.” 

10. “Kalbinizi ve algılarınızı izleyecek cesareti gösterin. Onlar bir şekilde gerçekten ne olmak istediğinizi biliyorlar. Bunun dışındaki her şey ikinci plandadır.”

“Eğer öleceğinizi ve kaybedecek bir şeyinizin olmadığını hatırlarsanız, kalbinizi izlememeniz için bir neden kalmaz”

Steve Jobs 5 Ekim 2011 tarihinde 56 yaşında hayatını kaybetti.

 

Bir yanıt yazın